Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
61 postów 59 komentarzy

Stołeczny UPR

Stołeczny UPR - Blog Warszawskiej UPR

Janusz Korwin-Mikke, pożegnanie z polityką?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ostatnią sobotę odbył się w Warszawie zlot różnej maści osób pod hasłem „Kongres Nowej Prawicy”. My, Unia Polityki Realnej, od samego początku zgłaszaliśmy do tego przedsięwzięcia szereg zasadnych wątpliwości.

Nie żebyśmy się przesadnie ekscytowali tym wydarzeniem, ale niestety przez organizatorów byliśmy nader często wywoływani do tablicy.

 

A to jako współorganizatorzy, a to jako partia która się ma jednoczyć z partią WIP, a to przez zawłaszczanie nazwy i logotypu. Co ciekawe, na sobotnim spotkaniu Pana Żółtka przedstawiono jako Prezesa UPR; mam nadzieję, że to zwykła pomyłka i jako taka zostanie sprostowana przez organizatorów, a nie celowe wprowadzanie odbiorców w błąd - niezgodnie z prawdą i prawem. Wracając do tzw. Kongresu Nowej Prawicy – byliśmy zmuszeni dawać odpór nieprawdziwym informacjom. Choć mieliśmy nadzieję, że Janusz Korwin-Mikke ma więcej inwencji twórczej, niż banalne naśladownictwo i podszywanie się pod konkurencyjne ugrupowania, więcej klasy. Należy także zaznaczyć, iż nigdy oficjalnie organizatorzy nie zaprosili Unii Polityki Realnej do uczestnictwa w tym spotkaniu. Co zapewne nie dziwi, przynajmniej ze względu na nasz wysoce sceptyczny stosunek do skuteczności działalności politycznej Pana Janusza Korwin-Mikke.

Mimo powyższych zastrzeżeń z dużą ciekawością wysłuchaliśmy relacji z tegoż Kongresu. Wiedzieliśmy już przedtem, iż żadna „nowa prawica” nie może powstać w oparciu o Pana Janusza, gdyż, przy całym szacunku do jego postaci, to jest polityczny wzorzec porażki. Uosobienie politycznej przegranej. Żadna politycznie istotna siła nie zapowiedziała tam swojego udziału, a zgromadzone w Sali Kongresowej postaci stanowiły raczej część przedstawienia o nazwie „promuj się gdzie możesz”, niż podstawę jakiegoś nowego, realnego i logicznie uzasadnionego tworu partyjnego.

Coś nam jednak nie dawało spokoju. Jednak w miarę analizowania całego przedsięwzięcia zrozumieliśmy swój błąd. Pan Janusz tym razem bardziej niż zazwyczaj pokazał swój nieprzeciętny humor i wyjątkowy dowcip. Nie ma co ukrywać: daliśmy się nabrać na hasło „Kongres Nowej Prawicy”. Uwierzyliśmy w to, co Pan Janusz chciał nam krotochwilnie wmówić: że to niby poważny projekt polityczny. A tu nagle okazało się, iż maski zostały zdjęte i całe clou programu polegało na tym, iż był to pożegnalny benefis Pana Janusza! Pożegnalna gala wielkiego artysty sceny politycznej, który jak nikt umiał politykę „pożenić” z kabaretem i humoreską. Hołd oddany jednej z najbardziej wyrazistych postaci okołopolitycznych. Mistrzowi politycznej groteski. Jesteśmy zawstydzeni swoją naiwnością i niedomyślnością. Żałujemy, że nie przybyliśmy pokazać jak wiążemy muchę, jak dowcipnie i z czarnym humorem możemy komentować politykę itp. Pokazaliśmy swoją smutę, niepotrzebną oraz nadmierną powagę i brak poczucia humoru.

Teraz, kiedy już wiemy o co chodziło, spieszymy Panie Januszu, z życzeniami i szczerym, a dobrym słowem. Dziękujemy za czas spędzony w polityce i życzymy spokojnego wypoczynku po latach ciężkiej pracy nad politycznym humorem. Gdybyśmy się szybciej domyślili dowcipu, przyszlibyśmy z życzeniami i bukietem kwiatów. Naprawdę wiele Panu zawdzięczamy. Wszyscyśmy się do polityki garnęli dzięki Panu i dzięki Panu wątpiliśmy w sens jej uprawiania. Objaśniał nam Pan liberalizm i pokazywał jak go ośmieszyć. Pan nas nauczył asertywności i samodzielności (inaczej byśmy nie przetrwali u Pana boku). Jeszcze raz dziękujemy. Bez Pana nigdy nie poznalibyśmy granicy między realną polityką a politycznym kabaretem. Chylimy czoła. Blisko 2000 widzów tego pożegnalnego benefisu budzi szacunek. To piękne podsumowanie 20 lat działalności. Szkoda tylko, że nie był to zaczyn do nowego otwarcia. Ale wiemy, że kompletnie nie oto chodziło. Przecież Pan nigdy nie chciał w polityce realnej zaistnieć. Zmiana tego paradygmatu byłaby niekorygowalną rysą na wizerunku pańskich dokonań. Dlatego rozumiemy i oddajemy pełen szacunek. Grunt to do końca trzymać się zasad i ustaleń.

Mistrzu, życzymy spokojnego wypoczynku i liczymy na ciągle trafną i ostrą niczym szpada publicystykę. Nie zabije o­na ostatecznie demonów demokracji i socjalizmu, ale poważnie je pokąsa  powodując liczne rany lub choćby łechcząc niemiłosiernie.

Sto lat Panie Januszu! Proszę nie odpuszczać humoru, choć teraz już tylko w publicystyce. Bez Pana polityka nie będzie już taka wesoła i nieprzewidywalna.


dr Bartosz Józwiak
Prezes UPR

 

//www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=156&aid=9226

KOMENTARZE

 • To kto teraz
  będzie nosił muszkę w UPR?
 • Wobec tego dziwnego paszkwiłu
  Pan JKM nawet wam poświęcił czas, wkleje bo jakieś kłąstwa tu piszecie.
  "Popiskiwanie „rozłamowców
  Otóż pragnę wyjaśnić, że nikt nie podejrzewał naszych Drogich Kolegów o współ-organizowanie KNP. Co zaś do zdania: „Nie weźmiemy udziału w Kongresie Prawicy z jednego powodu, który nazywa się Janusz Korwin-Mikke” to sądzę, że wystarczającym powodem było to, że nikt Ich do wzięcia udziału w Kongresie nie zaprosił.

  Nie zaprosił – nie dlatego, że mamy do tych ludzi jakieś anse (to się w polityce nie liczy) – lecz dlatego, że trudno poważnie rozmawiać z ludźmi uparcie twierdzącymi, że:

  1) UPR jest związana z nazwiskiem JKM

  2) JKM jest główną przeszkodą na Prawicy

  3) W takim razie należy na złość JKM działać nadal pod szyldem „UPR”.

  Kol.Kol. „rozłamowcy”są wściekli, bo właśnie wyrzucono Ich, niestety, z siedziby UPR. I wylewają swoje żale i rozładowują frustracje.

  Zwracam uwagę na podpis: „Prezydium UPR”. Nie ma nazwiska - a to dlatego, że sądy (prawomocnie) uznały, że Prezeską UPR nie jest p.Magdalena Kocikowa, (nieprawomocnie) uznały, że nie jest nim kol.Stanisław Żółtek, przez "rozłamowców" za prezesa uważany jest p.Bartosz Józwiak, a w KRS wpisany jest jako prezes p.Bolesław Witczak.

  I chyba wszyscy rozumieją, że w tym stanie prawnym nie da się prowadzić działalności. A winą za to wszystko obciążam PT „rozłamowców”.

  My zaś po prostu zarejestrowaliśmy prawomocnie UPR-WiP"
 • @stołeczny upr :)
  Dzień dobry!
  Oto lista mówców z KONGRESOWEJ (małe jej w sieci):
  listę mówców:

  1. Adam Wach,

  2. Krzysztof Rybiński,

  3. Krzysztof Habich,

  4. Stanisław Michałkiewicz,

  5. Rafał Ziemkiewicz,

  6. Stanisław Żółtek,

  7. Andrzej Sośniarz,

  8. Gabriel Janowski*

  9. Tomasz Sommer,

  10. Romuald Szeremietiew,

  11. Adam Gmurczyk,

  12. Władysław Rejchelt,

  13. Krzysztof Bosak,

  14. Konrad Rosiński,

  15. Zbigniew Skalski,

  16. Marcin Kamiński,

  17. Michał Czajkowski,

  18. Artur Zawisza,

  19. Andrzej Ślęzak*

  20. Wojciech Ziętkowski,

  21.Marian Lechowicz,

  22. Jerzy Krajewski,

  23. Adam Wielomski,

  24. Stefan Oleszek,

  25. Michał Marusik,

  26. Janusz Korwin Mikke!

  * potem byli nieobecni - ciekawe dlaczego?...
  Robert Gwiazdowski* też nie dojechał?...
  grzegorzjaszczura.pl/ - źródło!

  -"Niesforne Dziecię Gutenberga".
 • @jakk
  Pisał na swoim blogu, że jaki to kongres prawicy z wielbicielem Balcerowicza - Rybińskim, którego jednym z pomysłów na kryzys jest podniesienie KRUSu na ZUS, a JKM kiedyś nawoływał do odwrotnej operacji? Jak JKM może to przełknąć?

  http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=931


  Cóż myślę, że wiosna i krety wychodzą na słońce.
  http://niezalezna.pl/3196-korwin-odkrywa-karty
  http://niezalezna.pl/3181-janusz-korwin-mikke-%E2%80%93-wielka-mistyfikacja
  http://niezalezna.pl/9243-korwin-jurek-%E2%80%93-komu-sluza
 • @AnKa
  > Rybińskim, którego jednym z pomysłów na kryzys jest podniesienie
  > KRUSu na ZUS

  No tak! Będą się teraz pojawiały ataki nie tylko na JKM, ale innych uczestników Kongresu. Rybińskim bardzo ostro zaatakował w swoim przemówieniu PO, więc ataki na niego to jawna obrona PO. Nie wiedziałem, że na nE są zwolennicy PO!
 • @GPS.65
  "więc atak na niego to jawna obrona PO."
  Nie, to jawna obrona wolności i niskich podatków - zgodnie z ideą libertariańską. Rozumiem, że Panu pomysły Pana Rybińskiego się podobają, dorzucę jeszcze zniesienie wszelkich ulg podatkowych!
 • @GPS.65
  I jeszcze jedno. Tak, wg mnie samo pojawienie się niektórych osób na tym kongresie nie czyni ich jeszcze wolnorynkowcami czy prawicowcami. Staram się oceniać ludzi przez pryzmat poglądów, które głoszą i przez to co robią (a z tego, co słyszałam Pan Rybiński jest pełen uznania dla zasług Pana Balcerowicza, który jak wiemy czynnie przyczynił się do obecnie powszechnego"dobrobytu").
  Z drugiej strony, PiS, który jest przez JKM i jego podobnych ludzi okrzyknięty jako super socjalistyczny, jako jedyny obniżył podatki i ZUS (który także podatkiem jest). To a propos czynów...
 • @AnKa
  "Obniżanie" podatków przez PiS jest bardzo dobrze opisane tu: http://kashmir.salon24.pl/213634,jeszcze-raz-nie-ma-alternatywy
 • Pytanie
  Z panem Januszem różnimy się, ja np. muszki nie zakładam, założyłem raz do smokingu i czułem się marnie. Różnie się też z JKM w różnych kwestiach politycznych i np. w ocenie Marszałka JP. Jednak szanuję postawę, wyraziste poglądy, także poczucie humoru twórcy i byłego prezesa UPR. Jestem mu wdzięczny, że mogłem powiedzieć to co myślę do młodych zebranych w "sowieckim namiocie" im. soso dżugaszwliego.

  Koledzy z prawdziwego UPR wrogów ci mamy dostatek, nie trzeba więc ich wynajdywać po tzw. naszej stronie.

  A może tak - nie mam wrogów na prawicy!
 • @Szeremietiew
  > A może tak - nie mam wrogów na prawicy!

  Tak jest! To dobry apel! A na domiar złego oni, z tego nowego UPR-u, i z każdego innego, mają identyczne poglądy jakie ma JKM i na dodatek tak samo radykalnie, ostro się wypowiadają. To dlaczego skupiają się na krytyce swojego ideowego nauczyciela, a nie walczą z prawdziwymi wrogami Polski? O co im chodzi?
 • @GPS.65
  Cóż, ja nie twierdzę, że PiS wprowadził wolny rynek w Polsce, jedynie twierdzę, że obniżył podatki, co moja rodzina realnie odczuła. A ja wiem, że jesteśmy daleko od ideału, problem w tym, że PiS przynajmniej raz przejął władzę i obniżył podatki a JKM nigdy władzy nie miał, bo... robił wszystko, aby do władzy nie dojść.
  http://niezalezna.pl/3181-janusz-korwin-mikke-%E2%80%93-wielka-mistyfikacja
  http://niezalezna.pl/9243-korwin-jurek-%E2%80%93-komu-sluza
  http://niezalezna.pl/3196-korwin-odkrywa-karty

  A jeśli chodzi o ideały - jakie to ideały? Czy takie, które zostały zademonstrowane na Krakowskim Przedmieściu? Udawanie, że się nie widzi namiotu "Solidarni 2010"? Toż ten namiot to egzemplifikacja społeczeństwa wolnego i obywatelskiego (choć to słowo źle się dziś kojarzy). Ci ludzie są bohaterami, bo upominają się o nasze podstawowe prawa! Nie na kanapie, ale na ulicy!!! A mało brakowało, by namiot ludzi domagających się wyciągnięcia konsekwencji wobec ludzi, którzy są w tym rządzie odpowiedzialni za różne sprawy i źle wykonują swoją pracę, został stratowany przez kordon policji chroniącej "wolnościowców". To w tym namiocie odbywał się prawdziwy Kongres Prawicy a tu obok to był tylko, jak się okazuje, teatrzyk i to źle wyreżyserowany, bo pokazał jak głosić ideały i nie być im wiernym!

  http://wiktorinoc.nowyekran.pl/post/10890,powitanie-i-kongres-nowej-prawicy

  P.S. A, bo dopiero teraz zauważyłam, że to był Kongres Nowej Prawicy, to chyba wszystko tłumaczy...
 • @GPS.65
  "O co im chodzi?" To jest bardzo dobre pytanie! Proszę przeczytać artykuły pod linkami, które już chyba trzeci raz Panu zamieszczam.
  Zawsze jest szansa na nawrócenie!
 • @AnKa
  > Proszę przeczytać artykuły pod linkami, które już chyba trzeci raz
  > Panu zamieszczam. Zawsze jest szansa na nawrócenie!

  Ja na wszystkie te artykuły odpowiedziałem tą notką: http://gps65.nowyekran.pl/post/10846,kto-szkodzi-prawicy
 • @norwid
  A po co tutaj agenci? JKM ma największy elektorat negatywny, jemu już nawet agentów nie potrzeba. Po za tym przeszłość Korwina i te jego wyjazdy za PRL a później ośmieszanie prawicy to dopiero interesująca sprawa.
 • @norwid
  Przykro mi, ale to niestety prawda. Bo możliwości są tylko dwie - nieudolność albo działania zamierzone. Obie możliwości dyskwalifikują!
 • @norwid
  Dziś, polecam Panu także ostatni wpis na blogu Pana Gwiazdowskiego, który może trochę rozjaśni Panu sprawę czy Korwin chciał objąć władzę czy nie i co mu w tym przeszkodziło. Polecam i pozdrawiam.

  http://blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=932

  króciutki cytat: "(...) szkoda mi energii na działania, które sam Korwin skazuje na niepowodzenie. Co miałbym robić na Kongresie, podczas którego lider ruchu mieniącego się liberalno-konserwatywnym zaczyna swoje programowe wystąpienie od stwierdzenia, że „najlepszy czerwony, to martwy czerwony”? Proszę o cytat z klasyków liberalizmu lub konserwatyzmu, który by uzasadniał głoszenie takich haseł.(...) Chcąc uprawiać politykę – a Korwin, w odróżnieniu ode mnie deklaruje, że chce – mając tak wspaniałą ideę (bo idea wolności jest ideą wspaniałą) i taki potencjalny elektorat (są nim spragnieni wolności przedsiębiorcy z rodzinami, sfrustrowani wszystkimi politykami), trzeba się naprawdę bardzo starać, żeby nie wygrać wyborów. I zdaje się, że Korwin stara się jak może, rzucając co jakiś czas bon moty, które dyskredytują go w oczach wyborców, których głosów potrzebuje by wygrać wybory."

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY